Co u nas

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/20

2 września o godzinie 9.30 w Domu Kultury w Olszówce

Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 w Domu Kultury w Olszówce w poniedziałek, 2.9.2019 o godzinie 9:30. 

To już sto lat pedagogiki waldorfskiej!!

 

Waldorfska Szkoła Podstawowa - jak wszystkie placówki waldorfskie na całym świecie - chce uczcić 100 lat pedagogiki waldorfskiej.

Co organizuje nasza szkoła, by uczcić tę wspaniałą rocznicę?

Zapraszamy rodziców, nauczycieli, dzieci i wszystkich przyjaciół naszej szkoły do wspólnego świętowania w dniu 14 czerwca (piątek). Spotykamy się o godzinie 15.00 na Rajdzie Rowerowym. Startujemy z pętli w Cygańskim Lesie, jedziemy leśną trasą do Bystrej i wracamy do szkoły, gdzie wspólnie:
* rozpalimy ognisko,
* stworzymy stado 100 ptaków origami, które będą „latać” po szkole, 
* opowiemy o szkole, odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące pedagogiki, 
* zbierzemy sto opowiadań o naszej szkole, które będą do obejrzenia i przeczytania po rajdzie,
* posadzimy 100 drzew specjalnie oznaczonych etykietą na temat naszego stulecia.

Zachęcamy do obejrzenie pocztówek, które nadeszły do nas z całego świata. To wspaniały projekt, w którym uczestniczą dzieci z każdego zakątka globu. 
Już od poniedziałku będą w sprzedaży czapeczki i koszulki ze specjalnym nadrukiem. Zapraszamy do zakupów ! Są śliczne!

Olimpiada Szkół Waldorfskich

To już w niedzielę (26 maja 2019) o godz. 10.00, na stadionie Orlik przy ulicy Słowackiego odbędą się Igrzyska Olimpijskie Szkół Waldorfskich. To stara tradycja szkół nawiązująca do igrzysk olimpijskich starożytnej Grecji. Dzieci w piątej klasie poznają Starożytną Grecję, a zwieńczeniem tej nauki są właśnie igrzyska, które odbywają się co roku w innym miejscu. W tym roku gospodarzem igrzysk jest Szkoła Waldorfska w Bielsku Białej. Przyjeżdżają do nas piątoklasiści z całej Polski oraz z Berlina. Razem staną do zawodów w pięciu dyscyplinach: sztafecie, rzucie dyskiem, rzucie piłeczką palantową, skoku w dal i zapasach. Zapraszamy serdecznie do kibicowania!

Wiosenne Święto Szkoły

Jak co roku w czasie, gdy pierwsze kwiaty nieśmiało otwierają swe kielichy na ciepłe promienie słońca, nasi uczniowie przygotowują występy na Wiosenne Święto Szkoły. Zapraszamy Was wszystkich serdecznie w tą sobotę do Domu Kultury w Olszówce na godzinę 10.00 na prezentacje uczniów naszej szkoły. Po występach jak zawsze przeniesiemy się do szkoły gdzie czekać będzie na nas kawiarenka i wyroby przygotowane przez rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Do zobaczenia!

Zaproszenie na 20 Konferencję Szkoleniową „Człowiek w erze cyfryzacji”

 

Drodzy sympatycy Pedagogiki Waldorfskiej. Pragniemy z całego serca zaprosić Was na konferencję zatytułowaną „Człowiek w erze cyfryzacji”, która odbędzie się w dniach 1-3 maja 2019 roku. Poprowadzi ją pan Uwe Buermann, który jest nauczycielem w Wolnej Szkole Waldorfskiej w Niemczech i który od lat zajmuje się problemami młodzieży w tej materii. Dodatkowo, jak zawsze przygotowaliśmy warsztaty, które wzmacniają człowieka w jego drodze przez życie. 

 

Zaproszenie na konferencje.

Program konferencji.

Zgłoszenie.

Powstaje Ogólnokształcące Liceum Waldorfskie w Bielsku-Białej

Czas płynie, nasza szkoła się rozwija. W połowie  minionego roku podjęliśmy decyzję o utworzeniu Ogólnokształcącego Liceum Waldorfskiego w Bielsku-Białej.  Rozpocznie ono swoją działalność 1 września 2019 r.

W szkołach waldorfskich cykl edukacyjny obejmuje 12 lat kształcenia          oraz jeden dodatkowy rok przygotowujący do matury. My chcemy dopasować waldorfski system nauczania do standardów obowiązujących w Polsce,                czyli zamierzamy prowadzić 8-letnią szkołę podstawową i 4-letnie liceum,             które uczniowie będą kończyć egzaminem maturalnym. 

Świat, jaki otacza nasze dzieci, wymaga nowego spojrzenia na ich potrzeby edukacyjne. Uczniowie naszej szkoły są bardzo rozwinięci intelektualnie,               lecz dodatkowo zależy nam na tym, by w nauczaniu nie zabrakło narzędzi wspierających rozwój empatii i zdolności społeczno-kulturalnych. 

Na całym świecie uczniowie waldorfskich szkół średnich odkrywają nowe możliwości krytycznego myślenia i kształtowania niezależnych sądów. Pełne przekonania zainteresowanie poszukiwaniem ideałów skłania ich do zastanowienia się nad ważnymi kwestiami życia: „Czym jest sprawiedliwość? Co rozumiemy      przez prawdę? Co da sens mojemu życiu? Jak mogę coś zmienić w świecie?”.

Pragniemy, by uczniowie odnaleźli te odpowiedzi w trakcie procesu nauczania          w naszym liceum.

Na zajęciach historii, ekonomii, literatury będą poruszane kwestie etyczne.  Uczniowie będą tworzyć poezję, angażować się w abstrakcyjne rozumowanie matematyczne i przeprowadzać praktyczne eksperymenty laboratoryjne. Zaangażowani w budowanie kultury doskonałości (of excellence) i opiekę               nad uczniami nasi nauczyciele - eksperci w swoich dziedzinach – będą poruszać wymagające, otwarte tematy, które zachęcą uczniów do obserwowania, porównywania, analizowania, syntetyzowania, tworzenia, kwestionowania                   i wyobrażania sobie alternatywy.

Dzięki zaangażowaniu w różnorodne sztuki, takie jak teatr, muzyka instrumentalna i chóralna, malowanie, tkanie, obróbka drewna czy rzeźbienie           w kamieniu, uczniowie będą mogli poszerzać zakres swoich umiejętności, rozwijając jednocześnie samoświadomość i wrażliwość estetyczną. Każdy wytwór rąk ucznia będzie niósł piętno indywidualności i wyrażał jego interakcję ze światem.

 

Do naszego liceum zapraszamy także tych uczniów, którzy nie mają doświadczenia z edukacją waldorfską. Około 35% naszych obecnych uczniów stanowią dzieci,  które dołączyły do nas z publicznych lub innych niezależnych szkół.

 

Małe klasy i ścisła społeczność szkolna gwarantują, że każdy uczeń jest zauważony, szanowany, ceniony i chętnie podejmuje  wyzwania, co skutkuje naprawdę wyjątkowym wykształceniem. 

Dzień Otwarty w Szkole Waldorfskiej

24 stycznia 2019 od godziny 8:00

Już od stycznia zaczynamy Rekrutację na nowy rok szkolny 2019/2020 do Szkoły Podstawowej i do Liceum. W związku z tym, zapraszamy serdecznie na Dzień Otwarty do Naszej Szkoły. To wspaniała okazja, by zajrzeć do klas, by porozmawiać z nauczycielami i dziećmi, poznać naszą pedagogikę i nasze wartości. O godzinie 16.00 zapraszamy na drugą część spotkania, gdzie będziemy wspólnie piec ciasteczka, wykonywać robótki ręczne. To z kolei okazja do wspólnej pracy i spotkania z naszymi rodzicami, którzy tworzą wspaniałą społeczność. Spotkajmy się!

Kiermasz Świąteczny w Szkole Waldorfskiej

Świąteczny kiermasz w Szkole Waldorfskiej to czas wspólnego spotkania, warsztatów, śpiewu i tworzenia pięknej atmosfery. 

Serdecznie zapraszamy na Kiermasz Adwentowy, który odbędzie się w sobotę 15 grudnia 2018 w godz. 15.00 - 18.00 w Waldorfskiej Szkole Podstawowej.

Bądźmy razem w tym dniu.

Wspólne szycie na Kiermasz Świąteczny

Już od przyszłego czwartku zaczynamy szyć ozdoby na kiermasz świąteczny, który odbędzie się 15 grudnia. Zaczynamy o 17, bądźmy w tym czasie razem. 

29.11.2018 godz. 17.00-19.00

06.12.2018 godz. 17.00-19.00

13.12.2018 godz. 17.00-19.00

 

Wspólne Śpiewanie na Stulecie

Zapraszamy serdecznie do wspólnych spotkań, których efektem będzie wspólne śpiewanie na obchodach stulecia pedagogiki waldorfskiej w czerwcu 2019 roku w Bielsku-Białej. Będzie nam niezmiernie miło spotkać się w takich okolicznościach z państwem. Nauczyciele i Przedszkolanki z Przedszkola Waldrofskiego z Bielska-Bialej.

29.11.2018 godz. 17.30

27.12.2019 godz. 17.30

31.01.2019 godz. 17.30

Wymiana, sprzedaż ubrań i sprzętów

Drodzy Rodzice i Przyjaciele naszej Szkoły. Po jesiennym święcie szkoły ( ok. 15.00 ) zapraszamy na wymianę ubrań i sprzętów zimowych. Przyjdźcie i wymieńmy się co mamy i nam zalega !

Jesienne Święto Szkoły

Zapraszamy serdecznie na Jesienne Święto Szkoły, które odbędzie się 24 listopada o godzinie 10.00 w Domu Kultury w Olszówce. Po występach dzieci zapraszamy serdecznie do Szkoły do kawiarenki, którą przygotują nasi drodzy Rodzice i Nauczyciele. Po zakończonych uroczystościach odbędzie się kiermasz rzeczy używanych, o którym napiszemy w osobnym wydarzeniu. Do zobaczenia!

 

Bal Andrzejkowy 2018

Rada Rodziców zaprasza serdecznie na Bal Andrzejkowy 01.12.2018. Więcej informacji tutaj.

Rozwój dziecka, a program waldorfski w klasach 1-8 - wykład

Zapraszamy serdecznie na wykład pani Marii Świerczek na temat: "Rozwój dziecka, a program waldorfski w klasach 1-8". Wykład odbędzie się 13 listopada o godzinie 17.00.

 

Święty Marcin

To moje małe światło, pozwolę mu świecić

Pod światłem księżyca, pozwolę mu świecić

Dla moich braci i mojej siostry, pozwolę, by świeciło

Niech świeci, niech świeci, niech świeci.... 

8 listopada o godzinie 17.00 w naszej szkole. Zapraszamy serdecznie na przedstawienie, wspólny spacer i ognisko. Niechaj światło Świętego Marcina rozjaśnia nam drogę.

 

Wprowadzenie do edukacji waldorfskiej

 

Pani Dyrektor Agata Wejtko wprowadzi rodziców, szczególnie tych, którzy rozpoczynają przygodę z edukacją waldorfską, w założenia pedagogiki steinerowskiej i zasady funkcjonowania szkoły. Zdecydowanie warto przyjść i posłuchać! Spotkanie z Panią Dyrektor odbędzie się we wtorek 9 października 2018 r. o godz. 17.00, w szkole oczywiście.

 

"Wpływ mediów i rozwijanie kompetencji medialnych u młodzieży”

 

W poniedziałek (17.09.2018) o godzinie 18.00 w naszej szkole odbędzie się bardzo ważny wykład, na który serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców. Temat wykładu to:

 

"Wpływ mediów i rozwijanie kompetencji medialnych u młodzieży”, a poprowadzi go pan Uwe Buermann, który jest nauczycielem informatyki w Wolnej  Szkole Waldorfskiej  w Kilonii, wizytującym wykładowcą w Waldorf Teacher Seminars Kiloni i Hamburgu, niezależnym konsultantem ds. Mediów i uzależnień, a od 2001 r. współpracownikiem naukowym w Instytucie IPSUM. Uruchomił stronę główną www.erzieh-zur-medienkompetenz.de

Bardzo polecamy

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września. Spotykamy się o godzinie 9 rano w Domu Kultury w Olszówce w Cygańskim Lesie (ul.Olszówki 20). W Domu Kultury odbędzie się uroczyste powitanie, a następnie przejdziemy do szkoły, by dzieci mogły spotkać się z ze swoimi nauczycielami w klasach. Prosimy o punktualność. Do zobaczenia !

Koncert Muzyka Łączy Ludzi

Zapraszamy na koncert pt. "Muzyka Łączy Ludzi".

Gdzie: Aula Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja. ul. A. Frycza Modrzewskiego 12, Bielsko-Biała 

Kiedy: Piątek, 18. Maja 2018, godz 17:00 

Wystąpią: Soliści, Chór i Orkiestra Symfoniczna Szkoły Rudolfa Steinera z Loheland. 

Dyrygent: Gert-Dietrich Schupelius 

 

Wiosenne Święto Szkoły

Zapraszamy serdecznie wszystkich rodziców, dziadków, opiekunów i sympatyków naszej Szkoły na Wiosenne Święto . Tym razem święto odbędzie się w Domu Kultury w Olszówce o godzinie 10.00. Po zakończonych występach naszych uczniów zapraszamy serdecznie do szkoły na słodkości i inne przyjemności. Do zobaczenia !

Wykłady na temat „Wzmacnianie ciała eterycznego dziecka w kontekście zagrożeń płynących z kontaktów z mediami”

Zostało jeszcze parę miejsc!  Serdecznie zapraszamy Was drodzy Rodzice do naszej szkoły w Bielsku-Białej na 19 Konferencję Szkoleniową, która odbędzie się w dniach 28.04. – 30.04.2018 r. Wykłady na temat Wzmacnianie ciała eterycznego dziecka w kontekście zagrożeń płynących z kontaktów z mediami poprowadzi pan Uwe Buermann z Niemiec. W ramach konferencji odbędą się również warsztaty pracy w kamieniu mydlanym oraz zajęcia eurytmii.  Wiecej informacji oraz dokumenty zgłoszeniowe.

 

 

Dzień Otwarty Szkoły Waldorfskiej w Bielsku-Białej

Zapraszamy serdecznie na drugie spotkanie do Szkoły Waldorfskiej w Bielsku - Białej, które odbędzie się 20.03.2018 roku. Dzień Otwarty to okazja, by zajrzeć do klas, spotkać się z nauczycielami, porozmawiać o pedagogice i zasadach działania naszej szkoły oraz oddziału przedszkolnego. Będziemy czekać na Państwa już od godziny 8 rano. Więcej szczegółów na naszym Facebooku.

 

Do zobaczenia! 

 

Kolegium Nauczycieli

Waldorf100

Rudolf Steiner w 1919 roku w Stuttgarcie założył pierwszą szkołę waldorfską. Jego ideą było

wychowywanie i nauczanie wolnych, moralnie odpowiedzialnych osób, wyposażonych w

szerokie kompetencje społeczne.

Obecnie na całym świecie istnieje już ponad 1100 szkół i 2000 przedszkoli nauczających i

wychowujących w duchu steinerowskim. Zbliżające się stulecie jest wspaniałą okazją do

dalszego rozwoju, poznawania uczniów i nauczycieli waldorfskich z różnych kręgów

kulturowych. To także okazja, by pokazać innym cząstkę bielskiej tradycji szkolnej.

W ramach zbliżających się obchodów stulecia ponad 70 krajów na całym świecie bierze

udział w projekcie „Waldorf100”, który dąży do stworzenia istotnej międzynarodowej więzi.

Zachęcamy także Państwa – rodziców, uczniów, sympatyków naszej szkoły do wzięcia

udziału w konkursie. Jeżeli macie w sobie artystyczną duszę pomóżcie nam zaprojektować

plakat (wraz z tłem) promujący Waldorfską Szkołę Podstawową z Bielska – Białej na arenie

międzynarodowej.

Plakat powinien zawierać:

 nowe logo szkoły (liczymy na Waszą kreatywność!),

 logo projektu Waldorf100,

 odwołanie do strony internetowej naszej szkoły,

 miejsce na informacje o wydarzeniach artystycznych w regionie bielskim.

Prace w formie elektronicznej prosimy wysyłać na adres www.szkola-waldorfska.bielsko.pl

do 15 marca 2018 roku (z tytułem waldorf100-plakat).

Dla zwycięzcy przewidziano nagrodę specjalną!

 

Kolegium nauczycieli

DNI OTWARTE SZKOŁY WALDORFSKIEJ W BIELSKU - BIAŁEJ

SPOTKAJMY SIĘ!

23.01.2018 r. od godziny 8:00

Dni Otwarte zwykle cieszą się największym zainteresowaniem rodziców najmłodszych, przedszkolnych

dzieci, ale są one również przydatne dla rodziców szkolnych i uczniów na każdym etapie edukacji. Jest

to czas, aby wędrować po szkole, odwiedzać sale lekcyjne, zobaczyć prace i zeszyty naszych

podopiecznych, a także spotkać nauczycieli i pracowników szkoły.

Przez cały dzień zoganizowane będą warsztaty artystyczne dla dzieci i rodziców. W godzinach

popołudniowych zapraszamy do wspólnego pieczenia ciasteczek. To także okazja, by dowiedzieć się

więcej o szkole od innych rodziców związanych od lat z naszą placówką.

Jasełka

 

Serdecznie zapraszamy na występ jasełek przygotowanych przez uczniów i rodziców Waldorfskiej

Szkoły Podstawowej w Bielsku - Białej, który odbędzie się w 21 stycznia 2018 roku w kościele NMP

Królowej Świata (ul. Startowa 16) o godzinie 13:30 (bezpośerdnio po mszy o godzinie 12:30)

 

Uczniowie i nauczyciele

Kiermasz Adwentowy

Zapraszamy na Kiermasz Adwentowy 16 grudnia o godzinie 15.00

Spotkajmy się w serdecznej, świątecznej atmosferze przy stoiskach kiermaszowych, warsztatach dla dzieci, zjedzmy wspólnie przygotowane słodkości, posłuchajmy chóru szkolnego. 

 

Przyjdźcie do Naszej Szkoły !

Warsztaty kiermaszowe

Szanowni Państwo,

wraz ze zbliżającym się Świętami Bożego Narodzenia nasza szkoła przygotowuje się do organizacji kiermaszu świątecznego. Jest to pełen magii czas oczekiwania. Chcemy także z Państwem dzielić się naszą siłą i radością, poczuć, że bierzemy udział w naprawdę wyjątkowym wydarzeniu.

Dlatego Chcielibyśmy zaprosić wszystkich do pomocy w przygotowaniu stoisk kiermaszowych i wzięcia udziału w szkolnych warsztatach, które poprowadzą rodzice i nauczyciele. 

To dobry moment, by cieszyć się wspólnym spotkaniem i rozmową, wymienić doświadczeniem i pomysłami, a przy tym przygotować piękne ozdoby, które później będziemy mogli wykorzystać na stoiskach kiermaszowych.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 30 listopada o godzinie 16.30. kolejne 07 grudnia.

Liczymy na Państwa obecnośc.

Kolegium nauczycieli

Warsztaty szycia lalek - poduszek waldorfskich

Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby na warsztaty szycia lalek-poduszek waldorfskich przeznaczonych dla niemowląt od pierwszych dni życia do 3-4 lat.

Kurs obejmuje cykl dwóch spotkań (po 1,5 godziny). Koszt 20 zł (za dwa zajęcia z materiałem). Warsztaty poprowadź Olga Spek - mama Niny i Emmy.

Prosimy zgłaszać chęć udziału telefonicznie 693 240 221 lub mailowo olgaspek@gmail.com

Pierwsze zajęcia odbędą się 28 listopada o godzinie 16.00

Zapraszamy

"Rozwój dziecka w okresie między 7 a 10 rokiem życia" - wykład

23 listopad 2017, godz. 17.00

Zapraszamy serdecznie na wykład na temat "Rozwój dziecka w okresie między 7 a 10 rokiem życia a program waldorfski". O tym ważnym okresie w życiu dziecka i jak szkoły waldorfskie odpowiadają na potrzeby dziecka w tym wieku, opowie pani Maria Świerczek, była przewodnicząca Związku Stowarzyszeń Wspierających Pedagogikę Waldorfską w Polsce, była przedstawicielka Polski w IAO (organizacji odpowiedzialnej za pedagogikę waldorfską na świecie), współorganizatorka Studium Edukacji przy Uniwersytecie Warszawskim (podyplomowe studia pedagogiki waldorfskiej dla nauczycieli polskich szkół i przedszkoli waldorfskich), a w minionych latach również nauczycielka w Waldorfskiej Szkole Podstawowej i Gimnazjum Waldorfskim w Bielsku-Białej.

Jesienne Święto Szkoły

18. listopad 2017, godz. 11.00, Restauracja Wirtuozeria (ul. Pocztowa 39)

Zgodnie z tradycją naszej Szkoły i wszystkich szkół waldorfskich, organizujemy Jesienne Święto, na którym uczniowie prezentują swoje umiejętności zdobyte w czasie lekcji. Zapraszamy serdecznie 18 listopada do Restauracji Wirtuozeria na Błoniach, na godzinę 11.00. Po prezentacjach zapraszamy do szkolnej kawiarenki, przygotowanej przez rodziców naszej szkoły. Do zobaczenia w sobotę !

Zobacz więcej!

Święto Marcinowe

10 listopada 2017, godz. 17.00 

Co roku niemal wszyscy uczniowie szkół waldorfskich na świecie celebrują dzień św. Marcina przygotowując lampiony – ich łagodne światło symbolizuje płonące światełko naszego serca. Kiedy zapada zmrok dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami zabierają swoje latarenki i wyruszają do lasu, by przeganiać ciemność.

Zobacz więcej!

 

Święto Michaelowe (29 września)

 

We wszystkich szkołach waldorfskich uczniowie i nauczyciele obchodzą dzień św. Michała Archanioła.

Zobacz więcej

Rozpoczęcie Roku Szkolnego

4.9.2017, godz 10:00 zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18.

Zakończenie Roku Szkolnego

23.6.2017, godz 10:00 Zapraszamy na Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2016/17. 

Rekrutacja i czesne

 

Drodzy rodzice !
Trwają zapisy do szkoły oraz przedszkola do klas 0-7 na rok 2017-2018.

Zajęcia w zerówce są nieodpłatne dla wszystkich!

Zobacz więcej!

Przekaż nam 1% podatku :)

Wiosna idzie, a wraz z nią rozliczamy PITy za rok 2016. Jeśli ktoś jeszcze się zastanawia, przypominamy, że jesteśmy organizacją pożytku publicznego i można przekazać nam 1 % podatku. Dzięki tym pieniądzom jesteśmy w stanie udzielać zniżek w czesnym dla rodzin o niższych dochodach. Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj: www.pozytek.gov.pl/ Dziękujemy !

nasz KRS 0000033912 – Stowarzyszenie Wolna Szkoła Waldorfska
Dziękujemy

 

Zmieniamy świat!

Zapraszamy na film :) zmieniamy świat!

 

Waldorfska Szkoła Podstawowa w Bielsku-Białej

"i mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi" (Janusz Korczak)

Szkoła Podstawowa imienia Cypriana Kamila Norwida powstała w 1995 roku. Umiejscowiona jest w Cygańskim Lesie, malowniczej dzielnicy Bielska-Białej, tuz przy lesie. Nasza Szkoła jest niewielka i bezpieczna, mamy piękny ogród, w którym dzieci spędzają mnóstwo czasu, grając, bawiąc się i uprawiając rośliny. Budynek jest zabytkowy, z duszą, pełen dobrej energii. W takiej atmosferę uczą się nasze dzieci.

Zapraszamy!