Co u nas

Rozpoczęcie roku szkolnego

 

Drodzy Rodzice,

            serdecznie zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego, które odbędzie się 1 września (wtorek).

Jesteśmy szczęśliwi, że możemy się spotkać osobiście. Potwierdzamy, że w naszej Szkole zajęcia lekcyjne będą odbywać się stacjonarnie.

           Z uwagi na fakt, że w dalszym ciągu Szkoła musi przestrzegać obostrzeń związanych z pandemią SARS-COV2, nie możemy zorganizować oficjalnego rozpoczęcia dla wszystkich klas jednocześnie.

           Zapraszamy uczniów zgodnie z poniższą rozpiską:

Miejsce / godzina

"Stary budynek szkoły" ul. Pocztowa 22

Bajka ul. Pocztowa 18

9.00

klasa 2 (wych. Agnieszka Kąkol)

II piętro 
klasa 3a (wych. Anna Halotta)

I piętro
klasa 3b (wych. Marta Twardak) - parter
(bez zmian, sala obok świetlicy)

klasa 4  (wych. Marek Mikołajczak)

I piętro , boczne wejście
klasa 5 (wych. Joanna Staszko)

I piętro, boczne wejście
klasy:
 7 (wych.  Agata Wejtko)
 8 (wych. Dominika Żabińska)
- parter, wejście główne

10.00

klasa "0" (wych. Iga Onopiak) - parter

klasy :
1a (wych. Agnieszka Urba
ńczyk)
1b (wych. Beata Macudzińska)
 
- I piętro (sale obok sekretariatu)

klasa  6 (wych. Franciszek Gołębiowski)
 - I piętro , boczne wejście
 klasy:
1 LO (wych. Agata Dworniczek-Smołka)
  2 LO (wych. Anna Barabasz)
 - parter, wejście główne

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci zapraszamy do klas, natomiast Rodziców prosimy o pozostanie przed wejściem do budynku, w którym będzie uczyło się jego dziecko. Będą tam wystawione stoiska z zeszytami i kredkami dla uczniów.

Do zobaczenia!

Rekrutacja do Liceum

 

Liceum Waldorfskie w Bielsku-Białej ulokowało się w willi Bajka. Piękny, wolnostojący budynek w Cygańskim Lesie, wokół park, a po sąsiedzku Waldorfska Szkoła Podstawowa i zerówka. To bardzo ważne – bo miejsce, atmosfera i sąsiedztwo tworzą dobrą przestrzeń do pracy twórczej. Najważniejsza jest jednak nasza młodzież – bo ona właśnie nadaje sens temu miejscu. To młodzież wyjątkowa: samodzielna w myśleniu, kreatywna w dyskusjach, ciekawa świata i wolna od ograniczeń (w granicach rozsądku i prawa oczywiście).

Jeżeli uważasz, że to miejsce dla Ciebie zapraszamy do kontaktu:

- sekretariat: 33/810-13-93, 797-172-566

- e-mail: sekretariat@szkola-waldorfska.bielsko.pl 

Zależy nam przede wszystkim na spotkaniu i rozmowie z Tobą. Zabierz ze sobą świadectwo z VII kl. i oceny z półrocza VIII kl.

Waldorf w czasach zarazy

 

Drodzy rodzice,

do 25 maja w naszym ogrodzie na pewno pozwalamy trawie rosnąć...

A tymczasem nasi uczniowie nie przestają się edukować. Program jest zgodny z założeniami Pedagogiki Waldorfskiej, a co za tym idzie częstotliwość lekcji on-line dostosowana jest do wieku i etapu rozwojowego dzieci. Uczniowie młodszych klas mają najmniej zajęć zdalnych, a więcej materiałów w wersji papierowej, przesyłanych mailowo do pracy indywidualnej. Wraz z wiekiem ilość zajęć on-line się zwiększa. Uczniowie najstarszych klas, w tym LO, oprócz kilku godzin nauczania zdalnego dziennie, samodzielnie przygotowują projekty, uczestniczą w webinariach dotyczących rozszerzeń z poszczególnych przedmiotów.

Dni Otwarte 11-02-2020

 

Zapraszamy serdecznie na Dzień Otwarty, który odbędzie się w godzinach 10:00 – 13:00 oraz w godzinach 16:00 – 19:00. Po południu zapraszamy na wspólne pieczenie ciasteczek oraz rozmowy na temat pedagogiki waldorfskiej.

Zapraszamy!

Poznajmy się!

To już sto lat pedagogiki waldorfskiej!

 

Waldorfska Szkoła Podstawowa - jak wszystkie placówki waldorfskie na całym świecie - chce uczcić 100 lat pedagogiki waldorfskiej.

Co organizuje nasza szkoła, by uczcić tę wspaniałą rocznicę?

Zapraszamy rodziców, nauczycieli, dzieci i wszystkich przyjaciół naszej szkoły do wspólnego świętowania w dniu 14 czerwca (piątek). Spotykamy się o godzinie 15.00 na Rajdzie Rowerowym. Startujemy z pętli w Cygańskim Lesie, jedziemy leśną trasą do Bystrej i wracamy do szkoły, gdzie wspólnie:
* rozpalimy ognisko,

* stworzymy stado 100 ptaków origami, które będą „latać” po szkole, 
* opowiemy o szkole, odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące pedagogiki, 
* zbierzemy sto opowiadań o naszej szkole, które będą do obejrzenia i przeczytania po rajdzie,

* posadzimy 100 drzew specjalnie oznaczonych etykietą na temat naszego stulecia.

Zachęcamy do obejrzenie pocztówek, które nadeszły do nas z całego świata. To wspaniały projekt, w którym uczestniczą dzieci z każdego zakątka globu. 
Już od poniedziałku będą w sprzedaży czapeczki i koszulki ze specjalnym nadrukiem. Zapraszamy do zakupów ! Są śliczne!

Rozpoczęcie roku szkolnego

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w Domu Kultury w Olszówce odbyło się w dniu 02-09-2019 o godzinie 9:30.

Olimpiada Szkół Waldorfskich

 

To już w niedzielę (26 maja 2019) o godz. 10.00, na stadionie Orlik przy ulicy Słowackiego odbędą się Igrzyska Olimpijskie Szkół Waldorfskich. To stara tradycja szkół nawiązująca do igrzysk olimpijskich starożytnej Grecji. Dzieci w piątej klasie poznają Starożytną Grecję, a zwieńczeniem tej nauki są właśnie igrzyska, które odbywają się co roku w innym miejscu. W tym roku gospodarzem igrzysk jest Szkoła Waldorfska w Bielsku Białej. Przyjeżdżają do nas piątoklasiści z całej Polski oraz z Berlina. Razem staną do zawodów w pięciu dyscyplinach: sztafecie, rzucie dyskiem, rzucie piłeczką palantową, skoku w dal i zapasach. Zapraszamy serdecznie do kibicowania!

Wiosenne Święto Szkoły

 

Jak co roku w czasie, gdy pierwsze kwiaty nieśmiało otwierają swe kielichy na ciepłe promienie słońca, nasi uczniowie przygotowują występy na Wiosenne Święto Szkoły. Zapraszamy Was wszystkich serdecznie w tą sobotę do Domu Kultury w Olszówce na godzinę 10.00 na prezentacje uczniów naszej szkoły. Po występach, jak zawsze, przeniesiemy się do szkoły, gdzie czekać będzie na nas kawiarenka i wyroby przygotowane przez rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Do zobaczenia!

Zaproszenie na 20 Konferencję Szkoleniową „Człowiek w erze cyfryzacji”

 

Drodzy sympatycy Pedagogiki Waldorfskiej. Pragniemy z całego serca zaprosić Was na konferencję zatytułowaną „Człowiek w erze cyfryzacji”, która odbędzie się w dniach 1-3 maja 2019 roku. Poprowadzi ją pan Uwe Buermann, który jest nauczycielem w Wolnej Szkole Waldorfskiej w Niemczech i który od lat zajmuje się problemami młodzieży w tej materii. Dodatkowo, jak zawsze przygotowaliśmy warsztaty, które wzmacniają człowieka w jego drodze przez życie.

 

Powstaje Ogólnokształcące Liceum Waldorfskie w Bielsku-Białej

 

Czas płynie, nasza szkoła się rozwija. W połowie  minionego roku podjęliśmy decyzję o utworzeniu Ogólnokształcącego Liceum Waldorfskiego w Bielsku-Białej.  Rozpocznie ono swoją działalność 1 września 2019 r.

W szkołach waldorfskich cykl edukacyjny obejmuje 12 lat kształcenia oraz jeden dodatkowy rok przygotowujący do matury. My chcemy dopasować waldorfski system nauczania do standardów obowiązujących w Polsce, czyli zamierzamy prowadzić 8-letnią szkołę podstawową i 4-letnie liceum, które uczniowie będą kończyć egzaminem maturalnym. 

Świat, jaki otacza nasze dzieci, wymaga nowego spojrzenia na ich potrzeby edukacyjne. Uczniowie naszej szkoły są bardzo rozwinięci intelektualnie, lecz dodatkowo zależy nam na tym, by w nauczaniu nie zabrakło narzędzi wspierających rozwój empatii i zdolności społeczno-kulturalnych. 

Na całym świecie uczniowie waldorfskich szkół średnich odkrywają nowe możliwości krytycznego myślenia i kształtowania niezależnych sądów. Pełne przekonania zainteresowanie poszukiwaniem ideałów skłania ich do zastanowienia się nad ważnymi kwestiami życia: „Czym jest sprawiedliwość? Co rozumiemy przez prawdę? Co da sens mojemu życiu? Jak mogę coś zmienić w świecie?”.

Pragniemy, by uczniowie odnaleźli te odpowiedzi w trakcie procesu nauczania w naszym liceum.

Na zajęciach historii, ekonomii, literatury będą poruszane kwestie etyczne. Uczniowie będą tworzyć poezję, angażować się w abstrakcyjne rozumowanie matematyczne i przeprowadzać praktyczne eksperymenty laboratoryjne. Zaangażowani w budowanie kultury doskonałości (of excellence) i opiekę nad uczniami nasi nauczyciele - eksperci w swoich dziedzinach – będą poruszać wymagające, otwarte tematy, które zachęcą uczniów do obserwowania, porównywania, analizowania, syntetyzowania, tworzenia, kwestionowania i wyobrażania sobie alternatywy.

Dzięki zaangażowaniu w różnorodne sztuki, takie jak teatr, muzyka instrumentalna i chóralna, malowanie, tkanie, obróbka drewna czy rzeźbienie w kamieniu, uczniowie będą mogli poszerzać zakres swoich umiejętności, rozwijając jednocześnie samoświadomość i wrażliwość estetyczną. Każdy wytwór rąk ucznia będzie niósł piętno indywidualności i wyrażał jego interakcję ze światem.

Do naszego liceum zapraszamy także tych uczniów, którzy nie mają doświadczenia z edukacją waldorfską. Około 35% naszych obecnych uczniów stanowią dzieci,  które dołączyły do nas z publicznych lub innych niezależnych szkół.

Małe klasy i ścisła społeczność szkolna gwarantują, że każdy uczeń jest zauważony, szanowany, ceniony i chętnie podejmuje  wyzwania, co skutkuje naprawdę wyjątkowym wykształceniem.