Nasza szkoła czynnie angazuje się w projekty, które rozwijają.....
W naszej szkole równowaga odgrywa kluczową rolę. Ma ona również swój wyraz w kompozycji planu zajęć, który skomponowany jest z przedmiotów ścisłych, dzięki którym rozwijane są zdolności intelektualne i kognitywne. Jednak tak przedmioty artystyczne oraz rzemieślnicze, jak i sportowe i praktyczne są postawione na równi ze ścisłymi. Przez to praktycznie staramy się rozwijać całego człowieka.

Działaj w Zielone

Jesteśmy w trakcie realizowania projektu "Działaj w Zielone" pod patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego wnioskodawcą jest Fundacja Ekologiczna ARKA powstał przy naszej szkole "Przyszkolny Ogród Przyjazny dla Zapylaczy".

Permakultura to przyjazny dla środowiska i ludzi sposób projektowania i kształtowania krajobrazu oraz naszej najbliższej przestrzeni życiowej. Projektowanie to opiera się na tworzeniu i wzmacnianiu połączeń pomiędzy ludźmi, roślinami, zwierzętami, naturalnym ekosystemem, lokalną społecznością, ekonomią i kulturą.

Łukasz Nowacki - futurysta i eko-designer. Założyciel oraz Prezes Zarządu Fundacji TRANSFORMACJA, pionier ruchu permakulturowego w Polsce i projektant ekologiczny z 15-letnim doświadczeniem praktycznym. Doświadczony trener i nauczyciel permakultury. Prywatnie miłośnik przyrody, z wykształcenia ekohydrolog i specjalista w dziedzinie biotechnologii środowiskowych i ekologii stosowanej:
"Jest to praktyczny wyraz zasad zrównoważonego rozwoju, wspierający potencjał twórczy człowieka z jednoczesnym uwzględnieniem dbałości o środowisko naturalne, którego jesteśmy częścią. Sam termin „Permakultura” to zlepek dwóch słów: permanentny i kultura, oznacza nic innego jak trwały zrównoważony rozwój kultury. Rozwój ten można odbierać na wielu poziomach, jednak dla nas, twórców i praktyków permakultury najlepiej wyraża się on poprzez język krajobrazu. Skupiamy się na projektowaniu i tworzeniu niezwykłych miejsc, które wspierają twórczą energię człowieka i wzmacniają potencjał rozwoju ludzi, którzy w tym danym miejscu żyją, pracują, uczą się, czy wypoczywają.
Tworzymy ogrody permakulturowe, które swoją strukturą i fukncją odpowiadają naturalnym siedliskom roślin i zwierząt, jednak są tak zaprojektowane, aby dawały jak najwięcej korzyści człowiekowi oraz wspierały to co naturalne. Ogrody permakulturowe dostarczają zdrowej żywności, czystej wody, stanowią niezwykłe enklawy bioróżnorodności dając schronienie wielu organizmom żywym.
 Nasza wizyta w Szkole Waldorfskiej miała na celu rozpoczęcie dialogu z jej najmłodszymi wychowankami. Chcieliśmy dowiedzieć się co dzieci myślą, na temat pomysłu dorosłych – utworzenia w przestrzeni przyszkolengo ogrodu, „Ogrodu dla zapylaczy”. Zaplanowaliśmy kilkugodzinne warsztaty projektowania podczas których dzieci stworzyły rysunkową wizję przyszłego ogrodu, wskazując nam swoje ulubione miejsca, mówiąc o swoich potrzebach
i oczekiwaniach odnośnie zagospodarowania istniejącej przestrzeni. Efekty są niesamowite.. powstał zestaw kompleksowych i bardzo dokładnych wytycznych, które przez nas projektantów będą uwzględnione w procesie przygotowania „Ogrodu dla zapylaczy”."

Ogród został zaprojektowany przez:

Łukasz Nowacki i Karina Bielawska – koordynatorka projektu „Ogród dla zapylaczy", architekt krajobrazu, z zamiłowania zielarka, zafascynowana permakulturą,, jej praktycznymi rozwiązaniami dla każdej przestrzeni, kochająca pszczoły i szukająca sposobu na harmonijne współistnienie ludzi z innymi gatunkami naszej Planety.

Łapmy wodę

Nasza Szkoła wzięła udział w konkursie organizowanym przez Fundację Ekologiczną Arka “Łapmy wodę” (http://lapmywode.pl/pdf/EKO_Ogrod_Szanuje_Wode_Konkurs.pdf)
Czekamy na wyniki!