Obchody 100-lecia Pedagogiki Waldorfskiej

W 2019 roku na całym świecie odbywały się różne uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia szkół waldorfskich: konferencje naukowe, wystawy, warsztaty, prezentacje filmów i sztuk teatralnych. Nasi uczniowie - z VI klasy szkoły podstawowej i I klasy liceum - wzięli udział w międzynarodowym festiwalu Waldorf 100 w Berlinie. 19 września w hali sportowo-widowiskowej Tempodrom zgromadzili się nauczyciele i uczniowie szkół waldorfskich z całego świata; obecne były także osoby, którym bliska jest ta pedagogika. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wieczornej części tego wydarzenia; jej motto brzmiało "Change the World". To właśnie młodzież ze starszych klas, z klas licealnych, wkrótce będzie kształtować naszą przyszłość, będzie zmieniać świat. Występy uczniów z Chin, Japonii, Australii, Namibii i wielu innych krajów zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Uczniowie z Niemiec pokazali niezwykłe przedstawienie eurytmiczne do 7 symfonii Ludwiga van Beethovena. Ważnym momentem tego wieczoru było przybycie biegaczy, rowerzystów i wioślarzy, którzy w tym miejscu zakończyli ostatni etap sztafety Waldorf 100. W sztafecie, która wystartowała rok wcześniej, wzięli udział uczniowie z ponad 140 niemieckich szkół. Przeżycie na żywo tej pięknej uroczystości w Berlinie wzmocniło w naszych uczniach poczucie bycia częścią wielkiego ruchu szkół waldorfskich na całym świecie.