Święto Michaelowe

„Smok podąża za nimi nadal” - powiedział Strażnik.

„Kiedyś go pokonałem: strąciłem z nieba na ziemię. Teraz trzeba go pokonać na ziemi. Do tego potrzebna mi wasza pomoc.”

(„Wesele królewskiego syna”, autor nieznany)

We wszystkich szkołach waldorfskich uczniowie i nauczyciele obchodzą dzień św. Michała Archanioła. Celebrowanie tego święta odbywa się na półkuli północnej od czasów rzymskich i jest związane z przesileniem jesiennym, kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień. W te chłodniejsze i ciemniejsze dni wszyscy ludzie potrzebują po prostu siły, by przetrwać.

Opowieść, którą karmione są dusze dzieci nawiązuje do tradycji biblijnej – walki Archanioła Michaela ze smokiem:

„ I była wojna w niebie: Michael i jego aniołowie walczyli ze smokiem, a smok walczył z jego aniołami.”

(Obj. 12:7-12)

Historia ta nadaje znaczenia temu dniu – ludzkość toczy wiele bitew w ciemności, trzeba pokonać wiele smoków, aby ujrzeć światło – to jest istotna lekcja dla naszych uczniów. Pewnego dnia każde dziecko będzie musiało zmierzyć się z własnymi trudnościami, zarówno w życiu wewnętrznym, jak i zewnętrznym, a św. Michał upoważnia dzieci do odnalezienia w sobie odwagi, by podjąć próbę i pokonać własne smoki.

Św. Michael jest symbolem triumfu sił dobra nad złem, odwagi nad tchórzostwem. W tej kwestii ważne są wzmocnienie strachu i wzmocnienie wewnętrznej determinacji.

„Macie bowiem przezwyciężyć smoka nie orężem, a dzięki temu, że staniecie się podobni do obrazu (…). Każdy, kto mówi prawdę otrzyma kiedyś koronę z gwiazd. Każdemu, kto jest pełen miłości względem innych, dane będzie kiedyś nosić szatę słoneczną. Każdy, kto czyni to, co godne i prawe, będzie mógł stanąć kiedyś na szali księżyca. Co widzieliście w niebie, to czyńcie na ziemi.”

W piątek dzieci świętowały grając piosenki na cześć św. Michała, piekły świetliste miecze i smoki z ciasta drożdżowego, a w ogrodzie szkolnym zostały przygotowane różne konkurencje tematyczne, m.in.: rzut woreczkiem w oko smoka, strzelanie z łuku do tarczy, przejście po równoważni. Za każde wykonanie zadania mały uczestnik otrzymywał smoczą łzę (kamień szlachetny).

Tak świętujemy w edukacji waldorfskiej ten dzień. Trzeba odnaleźć w sobie siłę, która będzie nam potrzebna w nadchodzącym sezonie. Niech króluje światło!

Galeria zdjęć: